Мал.1 Карта транскордонного басейну р. Уж

У вересні 2019 року Басейнове управління водних ресурсів річки Тиса (БУВР Тиси) розпочало реалізацію проєкту під назвою «Спільні заходи з попередження природних катастроф у транскордонному басейні р. Уж» (HUSKROUA/1702/8.1/0005) у рамках Програми транскордонного співробітництва Європейського Інструменту Сусідства (ЄІС) Угорщина-Словаччина-Румунія-Україна 2014-2020.

Басейн річки Уж охоплює територію України та Словаччини, утворюючи транскордонний водозбір площею 2 750 км². Основними проблемами для спільного басейну є часті паводки, які трапляються в будь-який час, формуючи швидке затоплення території басейну? і завдають значних збитків населенню та господарству обох країн. Поряд з паводками на сьогоднішній день нижня частина басейну зазнає вплив ще одного стихійного лиха – аномальної нестачі води протягом тривалого періоду, що призводить до зміни водного режиму, поширення інвазійних видів та погіршення якості води.

Ці виклики вимагають спільних і гармонізованих дій від водогосподарських організацій, місцевих органів влади та громад, що проживають у транскордонному басейні р. Уж.

Мета проєкту – використання сучасних інформаційних технологій для управління паводковими ризиками та засухами у спільному транскордонному басейні р. Уж.

Діяльність Проєкту зосереджена у Великоберезнянському, Перечинському і Ужгородському районах Закарпатської області, Україна, а також у Пряшівському і Кошицькому краях Словацької Республіки.

Принцип «Один басейн – єдиний підхід» буде застосований для вирішення цих викликів на території спільного водозбору. Згідно з Директивами ЄС партнери проекту – водогосподарські організації обох країн, використають басейновий принцип для вирішення проблем управління водними ресурсами та паводками у басейні р. Уж з широким залученням зацікавлених сторін.

Проєкт забезпечить зменшення паводкових ризиків шляхом створення оновлених та надійних даних спільного басейну, програмних інструментів для моделювання паводкової ситуації і розробки заходів щодо мінімізації шкідливих наслідків паводків.

З метою обводнення р.Уж в маловодний період, у рамках Проєкту буде досліджено гідравлічний режим р.Уж на прикордонній ділянці та розроблено Робочий проєкт будівництва регулюючої споруди в м.Ужгород із узгодженими зі словацькою стороною експлуатаційними правилами.

Основні заходи проєкту:

  • Здійснення аерофотозйомки басейну р. Уж, проведення топогеодезичних вимірювань р. Уж та її приток, розробка цифрової моделі  рельєфу (ЦМР)
  • Розробка гідродинамічної 2D моделі паводкової ситуації
  • Картування паводкових загроз та ризиків згідно з національною методикою та вимогами Паводкової Директиви ЄС
  • Розробка нормативних документів для управління паводковими ризиками
  •  Проведення досліджень з біорізноманіття заплави р.Уж  в межах м.Ужгород
  • Розробка проектної документації щодо будівництва регулюючої споруди на річці Уж в межах м.Ужгород  (паркова зона «Боздош») з метою обводнення території під час маловодних періодів та заходів із захисту території міста від затоплення
  • Проведення інформаційної кампанії щодо заходів проекту та широке залучення громадськості, зацікавлених сторін до обговорення
  • Закупівля сучасного гідрометричного і технічного обладнання

Мал.2 Схема розміщення регулюючої споруди на р. Уж

Термін реалізації проекту 36 місяців. Бюджет проекту 1 149 106 Євро.

Партнери проекту:

Словацьке водогосподарське підприємство, Банська Штявніца, Словаччина;

Ужгородське міжрайонне управління водного господарства (УМУВГ);

Управління міжнародного співробітництва та інновацій Ужгородської міської ради;

Громадська організація «ЕКОСФЕРА».

Поділитись: